Městys Rokytnice nad Rokytnou

Městys Rokytnice nad Rokytnou se nachází v krásném prostředí Českomoravské vrchoviny v Kraji Vysočina v nadmořské výšce 535 m n.m. Katastrální výměra obce je 8,07 km2, počet obyvatel činí necelých 900 osob. Součástí městyse je místní část Veverka, odkud nedaleko pramení řeka Rokytná. První zmínky o obci pocházejí z roku 1190 v zakládací listině kláštera Louka u Znojma.   

V obci se nacházejí významné kulturní památky, jako kostel sv. Jana Křtitele, jehož původ sahá až do doby vzniku obce, fara a schodiště ke kostelu, které zdobí po obou stranách barokní sochy světců.

Rokytnice nad Rokytnou plní pro okolní vesnice roli střediskové i svou občanskou vybaveností. Kromě prodejen potravin a průmyslového zboží, je zde umístěna pošta, lékařská ordinace pro děti, praktický a zubní lékař. Základní školu, která se zde datuje již od 17. století, navštěvují i děti z okolních vesnic.

V obci působí společenské a sportovní organizace, které zajišťují pořádání různých akcí. Aktivní je zejména Sbor dobrovolných hasičů, fotbalový oddíl 1. SK Rokytnice nad Rokytnou, Tělocvičná jednota Sokol Rokytnice nad Rokytnou a Tělovýchovná jednota Sokol Rokytnice nad Rokytnou.

Pro sportovní vyžití občanů slouží areál koupaliště, které se v letních měsících stává častým cílem turistů i cykloturistů. Velkým turistickým lákadlem je i rozhledna na vrchu Mařenka, na jejíž výstavbě se obec podílela v rámci Mikroregionu Podhůří Mařenky.

Vedení obce zajišťuje jedenáctičlenné zastupitelstvo, v jehož čele stojí starosta. Vlastní výkon úřední agendy vykonává Úřad městyse Rokytnice nd Rokytnou.

Kontaktní formulář

Vzkaz *
Jméno
Příjmení
E-mail *